Burs Duyuruları

Yurtiçi ve yurtdışı burs duyurularını kaçırmayın!

Rau13_Gruppenfoto_9d5ac48820Uluslararası Gazetecilik Programı (IJP) tarafından dokuzuncusu gerçekleştirilen Almanya Burs Programı’nın 2014 yılı başvuruları başladı.

Bu program sayesinde, beş genç Türk gazeteci Almanya’da bir basın-yayın organında iki aylık bir staj olanağı elde edecektir. Program, aynı olanağı beş genç Alman gazetecisine de tanımaktadır. Değişim programı ile Almanya’ya gelmeye hak kazanan genç gazeteciler, iki ay süreyle kendilerini mesleki anlamda geliştirme fırsatı bulacaklardır.

Son başvuru tarihi 15 Nisan 2014’tür.

Programın amacı

IJP, genç gazetecileri 25 yıldır çeşitli burslarla destekleyen bir organizasyondur. Değişim programları, yetenekli genç gazetecilere misafir oldukları ülkeyi, saygın bir medya kuruluşu aracılığıyla daha yakından tanıma olanağı sunmaktadır.

Katılımcılar iki aylık staj döneminde, Almanya’nın ekonomik ve siyasi yapısının temellerini daha iyi kavrayabilme, ayrıca Alman kültürünü ve ülkedeki günlük yaşamı daha yakından tanıma olanağı bulacaklardır. Program kapsamında genç gazeteciler yabancı televizyon, radyo, gazete ve internet alanlarında çalışma düzenini yakından inceleme ve bu sayede yeni tecrübeler edinme olanağına kavuşacaklardır.

Programa, Alman-Türk dostluğuna önemli katkılarda bulunmuş olan Almanya Eski Cumhurbaşkanı Johannes Rau’nun adı verilmiştir. Proje, Almanya Dışişleri Bakanlığı ve özel kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

Burslar
Program, erken Ekim 2014 tarihinde tüm burs sahiplerinin katılacağı üç günlük bir tanıtım ve giriş toplantısı ile başlayacaktır. Katılımcıların, bu toplantının hemen ardından iki aylık görevlerine başlamaları öngörülmektedir. Katılımcılar, çalışmak istedikleri medya organını IJP ile birlikte belirlemektedirler.

Bir defaya mahsus olan bursun miktari 3.800 Euro’dur. Bu miktar, katılımcıların ulaşım, konaklama ve diğer ihtiyaçları için bir harcirah niteliğindedir.

Katılımcıların, konuk oldukları ülkeden veya kuruluştan herhangi bir maddi destek almaları veya staj döneminin başka bir tarihe ertelenmesi mümkün değildir.

Programın hedefi, gazetecilerin yalnızca staj gördükleri kuruluş için çalışmasını sağlamak değildir. Proje kapsamında katılımcılardan, kendi ülkelerindeki medya kuruluşu için de misafir oldukları ülke hakkında haber hazırlamaları beklenmektedir.

Başvuru Koşulları
Programa başvurmak isteyen adaylar, çeşitli basın yayın kuruluşlarında kadrolu gazeteci olarak görev yapan genç iletişimciler olabileceği gibi, serbest çalışan gazeteciler de olabilir.

Programa başvurabilmek için öngörülen yaş sınırı 23 ile 35 yaş arasıdır. Adaylarda Türkçe veya Almanca bilgisi aranmamaktadır. Ancak, adayların çok iyi derecede Ingilizce bilmesi gerekmektedir.

Son başvuru tarihi 15 Nisan 2014’tür. (Başvurunun postaya verildiği tarih esas alınacaktır.)

Başvuru için gereken belgeler
Fotoğraflı özgeçmiş,
adayın bu programa katılma nedenini açıklayan bir niyet mektubu,
adayların görev alanını ve gazetecilik bilgi düzeyini içeren, yazı işleri müdürü ya da birim sorumlusu tarafından hazırlanmış bir referans mektubu,
adaylar tarafından daha önce yayınlanmış en fazla dört haber örneği. Televizyon ve radyo çalışanlarının kaset göndermemeleri rica olunur, haberlerin metni yeterlidir,
staj yeri isteği belirtilebilir.
Tüm evrakların eksiksiz olarak, normal posta veya email yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Lütfen iadeli taahhütlü veya kargoyla göndermeyin. Kazanan adaylar jüri tarafından yapılacak incelemeler neticesinde belirlenecektir. Sonuçlar en geç 1 Haziran 2014 tarihine kadar açıklanacaktır.

Almanya’dan döndükten sonra bursiyerlerin en az üç sayfalık bir rapor hazırlaması ve yayınlanan haberlerinin kopyasını sunması gerekmektedir.

Başvuru adresi
IJP e.V.
Postfach 310746
10637 Berlin
Deutschland

ya da email yoluyla
Nilüfer Şahin (koordinatör)
[email protected]

Detaylı bilgiye www.ijp.org ve [email protected] adreslerinden ulaşılabilir.
Türkçe detaylı bilgi için: [email protected]


 

Burslara Abone olun

  • Youtube
  • Facebook
  • Twitter


Üniversite Ara

Üniversite Adı

Ülke

Bölüm

TürYabancı Dil Öğret

Fulbright Türkiye tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yurtdışında Amerikan üniversitelerinde ...

Hubert H. Humphrey B

Hubert. H. Humphrey Burs Programı bir diploma programı olmayıp, kariyerinin ...

BAU'dan 450 Yabancı

Türiye Genelinde YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) ile 450 Öğrenciye ...

Albion College Burs

Albion College başarılı uluslararası öğrencilere $20,000 dolar burs vermektedir.

Professional Fellows

National Democratic Institute ve American Councils for International Education; Türkiye, ...

Sponsorlar

  • A\\\'dan Z\\\'ye Eğitim
  • Yurtdışında Eğitim ve Yaşam Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!
  • Mezun Forum
  • Amerika da Yaşamak Artık Hayal Değil!