Burs Duyuruları

Yurtiçi ve yurtdışı burs duyurularını kaçırmayın!

TÜBİTAK’ın desteğiyle Ankara Üniversitesi Böcek Moleküler Biyolojisi Laboratuvarı için burslu lisansüstü öğrenci alıyor.

Böcek Moleküler Biyoloji

Böcek Moleküler Biyolojisi Laboratuvarı için Burslu Lisansüstü Öğrenci Alımı:

1. Proje Adı: Pamuk Yaprak Kurdu, Spodoptera littoralis (Lepidoptera: Noctuidae) ile tarımsal savaşta potansiyel hedef mide genlerinin belirlenmesi
Destekleyen: Tübitak
Proje yürütücüsü: Dr. Umut Toprak
Diğer araştırıcılar: Prof. Dr. M. Oktay Gürkan, Prof. Dr. Şerife Bayram, Prof. Dr. Dwayne Hegedus
Pozisyonlar: 1 Tezli Yüksek Lisans (1000 TL/ay-24 Ay) ve 1 Doktora öğrencisi (1350 TL/ay-36 Ay)
Proje Konusu: Besin bütün canlılar için olduğu gibi böcekler için de bir vazgeçilmezdir. Böceklerin müthiş adaptasyon yeteneği onlara çok değişik habitatlarda farklı besinlerle beslenme imkanı verse de, çoğu böcekte sindirim sistemi ön, orta ve art barsak olmak üzere üçe ayrılan bir tüp şeklindedir. Orta barsak, mide olarak da adlandırılmakla birlikte temel sindirim işleminin gerçekleştiği kısımdır. Besinle birlikte böceğin ağız yoluyla aldığı doğada bulunan bitkisel kökenli fenolik bileşikler, toksinler, patojenler ve tarım ilaçları gibi pek çok farklı etmen de mideye ulaşmaktadır. Alınan bu etmenler, böcek midesinin önemli bir bileşeni olan ve mide boyunca bir tüp şeklinde uzanan peritrofik matriks adı verilen kitin ve proteinden oluşan gözenekli yapı içerisinde sindirilmektedir. Dolayısıyla peritrofik matriks sindirim olayının gerçekleştiği yer olmasının yanısıra, besin kaynaklı mekanik zararlanma!
lar, toksik madde geçişi ve patojen girişine karşı mide epitel hücrelerini korumaktadır. Besin ve diğer maddeleri hidrolize edici enzimlerden peritrofik matriksi oluşturan proteinlere kadar pek ç
ok farklı mide proteini, mide epitel hücreleri içerisindeki genler tarafından kodlanmaktadır. Projede Türkiye’nin en önemli zararlılarından olan Spodoptera littoralis’in mide genomu ve peritrofik matriks proteomu çalışmalarıyla ilgili böceğin mide gen ve protein havuzu oluşturulurken, RNA interferans metoduyla da hedef mide genleri susturularak fonksiyonel data eldesi çalışmaları yürütülecektir. En başarılı gen susturmasının ise bir bitki koruma stratejisi olarak potansiyeli incelenecektir.

2. Proje Adı: Biyolojik mücadele ajanı, Spodoptera littoralis nucleopolyhedrovirus Türk izolatı (SpliNPV-TR1)’nın formülasyonu, kitle üretim modeli ve tarımsal mücadele potansiyelinin ortaya konulması
Destekleyen: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Proje yürütücüsü: Dr. Umut Toprak Proje araştırıcıları: Prof. Dr. M. Oktay Gürkan, Zeynep Yurtkuran
Pozisyonlar: 1 Tezli Yüksek Lisans öğrencisi Proje Konusu: Zararlılarla tarımsal mücadelede kimyasal tarım ilaçlarının yol açtığı çevre kirliliği, ürünlerde ilaç kalıntısı, hedef alınmayan canlı gruplarının tarım ilaçlarından etkilenmesi ve zararlı popülasyonlarında dirençli bireylerin gelişimi gibi pek çok problem alternatif mücadele stratejilerinin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Alternatif mücadele yöntemlerinden biri böceklerde hastalığa yol açan patojenlerin kullanıldığı biyolojik mücadeledir. Entomopatojen mikroorganizmalar olarak da bilinen bu etmenler arasında bakulovirüsler spesifiklikleri, uygulama kolaylıkları ve etkinlikleri ile dünyada pek çok ülkede ticarileştirilmiş ve önemli bir kimyasal tarım ilacı alternatifi haline gelmiştir. Proje kapsamında ülkemizin ilk lokal bakulovirüs izolatı olan SpliNPV-TR1’in formülasyonu, kitle üretimi ve tarımsal mücadeleye entegre edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda virüsün çeşitli değişik formülasyonları S. littoralis larvalarında laboratuar koşullarında test edilip, en iyi aktivite gösteren formülasyonlar bir sera simülasyon modelinde ve nihai olarak da tarlada arazi koşullarında denenecektir. En başarılı bulunan formülasyonun kitle üretim modeli geliştirilerek kalite kontrol parametreleri çerçevesinde bir biyopreparat haline getirilmesi planlanmaktadır.

Başvuru koşulları:
1. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri ya da Biyoteknoloji Enstitüsü lisansüstü başvuru koşullarını sağlamak (Halen A.Ü.’de lisansüstü programlara kayıtlı ya da yeni başvurmuş (2012-Güz dönemi için kabul alan) veya 2013-Bahar dönemi için başvuracak olanlar)

2. Bitki Koruma, Biyoloji ya da Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden lisans derecesi almak Daha fazla bilgi ya da başvuru için ilgilendiğiniz projelerle ilgili kariyer amacınızı içeren ön mektup ve CV’nizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz.
Son başvuru Tarihi: 01.10.2012


 

Burslara Abone olun

  • Youtube
  • Facebook
  • Twitter


Üniversite Ara

Üniversite Adı

Ülke

Bölüm

TürYabancı Dil Öğret

Fulbright Türkiye tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yurtdışında Amerikan üniversitelerinde ...

Hubert H. Humphrey B

Hubert. H. Humphrey Burs Programı bir diploma programı olmayıp, kariyerinin ...

BAU'dan 450 Yabancı

Türiye Genelinde YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) ile 450 Öğrenciye ...

Albion College Burs

Albion College başarılı uluslararası öğrencilere $20,000 dolar burs vermektedir.

Professional Fellows

National Democratic Institute ve American Councils for International Education; Türkiye, ...

Sponsorlar

  • A\\\'dan Z\\\'ye Eğitim
  • Yurtdışında Eğitim ve Yaşam Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!
  • Mezun Forum
  • Amerika da Yaşamak Artık Hayal Değil!