Burs Duyuruları

Yurtiçi ve yurtdışı burs duyurularını kaçırmayın!

Almanya’da Yaşayan Türk Öğrencilere Burs

TAM Vakfı´nı ziyaret eden Dr. Mustafa Aydın başkanlığındaki İstanbul Aydın Üniversitesi heyeti, Almanya´da yaşayan beş Türk kökenli gencine  dört yıllık eğitim süresince eğitim ve konaklama giderlerini kapsayan tam burs sağlayacakları müjdesini verdi.

Almanya

Almanya

Bursiyerler 15 Haziran tarihine kadar TAM Vakfı´na gönderilecek başvurular arasından seçilecek.

Essen – 25.04.2012. Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı, üniversite ve akademik kuruluşlarla işbirliklerini geliştirmek üzere Avrupa çapında ziyaretlerini sürdüren İstanbul Aydın Üniversitesi heyetini ağırladı. TAM Vakfı adına kurumun bilimsel direktörü Prof. Dr. Hacı Halil Uslucan ve „Eğitim Gelecektir“ (netzwerk biz-Bildung ist Zukunft) Projesi Koordinatörü Cem Şentürk´ün hazır bulunduğu toplantıda, Alman üniversitelerinde çalışmalarını sürdüren Türk akademisyenler Prof. Dr. Ahmet Toprak ve Prof. Dr. Osman İsfen ile Hameln-Pyrmont Bölgesi Uyum Sorumlusu Dr. Feyzullah Gökdemir de katıldı. İstanbul Aydın Üniversitesi´nin kurucusu ve mütevelli heyeti başkanı Dr. Mustafa Aydın öncülüğünde TAM Vakfı´nı ziyaret eden heyette üniversite yetkilileri Prof. Dr. Haydar Özpınar, Muzaffer Baca ve üniversitenin Almanya Temsilcisi Rafet Solak katıldı.

Kurumların karşılıklı çalışmalarının ve olası işbirliklerinin konuşulduğu görüşmede, İstanbul Aydın Üniversitesi yetkilileri, TAM Vakfı tarafından, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanığı´nın (BMBF) desteği ve Almanya´daki Türk medyasının katkılarıyla sürdürülen „Eğitim Gelecektir“ projesi hakkında bilgi aldı. Gençlerin niteliklendirilerek iş yaşamına kazandırılmasının kendileri açısından da büyük önem taşıdığını ve üniversitelerinin kuruluşundan bu yana teori ile pratiği birleştiren programları ile önemli başarılar kaydettiklerinin altını çizen İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Almanya´daki Türk gençlerinin çağın gerektirdiği mesleki donanımlara kavuşmalarını desteklemek adına Almanya´da yaşayan beş Türk kökenli öğrenciye konaklama ve eğitim giderlerini kapsayan dört yıllık tam burslar sağlayacaklarını bildirdi.

Abitur zorunluluğu yok
Yüksek Öğretim Kurumunun yabancı uyruklu öğrenciler için sınav zorunluluğunu kaldırması nedeniyle doğrudan kabul edilebilme imkanına kavuşan öğrenciler, Temel İlköğretim´in (Hauptschule) ardından meslek eğitimini tamamlamış olmaları halinde de Türkiye´de yüksek öğretime kabul edilebiliyorlar.

Başvurular 15 Haziran’a kadar
TAM Vakfı tarafından sürüdürülen „Eğitim Gelecektir“ (netzwerk biz-Bildung ist Zukunft) projesinin koordinasyonuyla sağlanacak burslar, Alman vatandaşlığına sahip ve tercihen Türkçe konuşma – yazma becerisine sahip öğrencilere verilecek. İyi not ortalamasına sahip ve yüksek motivasyonlu , ancak Türkçesi yetersiz öğrenciler için Türkçe hazırlık kurslarına katılma olanağı da bulunuyor. İstekli öğrencilerin diploma ve okul başarı durumları ile staj ve diğer aktivitelerini gösterir belgelerinin yanı sıra kendilerini tanıtan ve neden bu burstan yararlanmak istediklerini açıklayan bir ön yazıyı 15 Haziran 2012 Cuma gününe kadar [email protected] adresine e-posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir.

“Eğitim Gelecektir”
İstanbul Aydın Üniversitesi ile başlatılan işbirliklerinin göçmen kökenli gençlerin geleceği açısından büyük fayda sağlayacak meyveler vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren TAM Vakfı Direktörü Prof. Dr. Hacı Halil Uslucan „ Eğitim Gelecektir projemizin bu kadar kısa sürede, büyük başarılara imza atması Almanya´daki Türk kanaat önderlerinin ve Alman makamlarının konuya verdiği büyük önemi yansıtıyor. Türkiye´deki kurumların da konuya sahip çıkarak, gençlerimizin daha iyi bir eğitim ve yaşam koşullarına kavuşması için insiyatif alması bizler için gurur verici. Pek çok kesimin desteğiyle geliştirilen eğitim ve niteliklendirme bilincinin Almanya´daki Türk toplumunu güzel yarınlara taşıyacağı inancını taşıyorum“ diye konuştu.

Stiftung Zentrum für Türkeistudien und Integrationsforschung
(Türkiye ve Uyum Arastirmalari Merkezi Vakfi)
Altendorferstr. 3
D-45127 Essen
[email protected]
www.zfti.de

Kaynak: http://www.ab-ilan.com/burslar/almanya-dan-bes-ogrenciye-tam-egitim-bursu-007933.html


 

Burslara Abone olun

  • Youtube
  • Facebook
  • Twitter


Üniversite Ara

Üniversite Adı

Ülke

Bölüm

TürYabancı Dil Öğret

Fulbright Türkiye tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yurtdışında Amerikan üniversitelerinde ...

Hubert H. Humphrey B

Hubert. H. Humphrey Burs Programı bir diploma programı olmayıp, kariyerinin ...

BAU'dan 450 Yabancı

Türiye Genelinde YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) ile 450 Öğrenciye ...

Albion College Burs

Albion College başarılı uluslararası öğrencilere $20,000 dolar burs vermektedir.

Professional Fellows

National Democratic Institute ve American Councils for International Education; Türkiye, ...

Sponsorlar

  • A\\\'dan Z\\\'ye Eğitim
  • Yurtdışında Eğitim ve Yaşam Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!
  • Mezun Forum
  • Amerika da Yaşamak Artık Hayal Değil!